Zygmunt Konieczny – kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej. Urodził się 3 stycznia 1937 r. w Krakowie i z tym miastem związany jest do dziś. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji w latach 1956-1962. W 1959 r. debiutował w słynnym kabarecie literackim „Piwnica pod Baranami” i przez kilka lat był jego jedynym, profesjonalnym kompozytorem. Stworzył oryginalny styl piosenki, w której muzyka interpretuje poetycki tekst, wydobywa znaczenia, stwarza emocje.

Zygmunt Konieczny

Nazywają go „wesołym kompozytorem smutnych piosenek”. Tworzył muzykę do tekstów wybitnych poetów polskich i obcych, interpretowanych przez wielu wykonawców, z których najbardziej znana jest Ewa Demarczyk.

Zygmunt Konieczny od początku swej drogi twórczej współpracuje ze sceną. Napisał muzykę do ponad 200 spektakli teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Do najgłośniejszych należą: Sen nocy letniej, Dziady, Wyzwolenie w reż. Konrada Swinarskiego; Biesy, Noc listopadowa, Dybuk, Klątwa w reżyserii Andrzeja Wajdy; Wiśniowy sad, Portret, Mewa w reżyserii Jerzego Jarockiego; Do piachu, Affabulazione w reżyserii Tadeusza Łomnickiego; Hamlet, Nie-Boska Komedia w reżyserii Krzysztofa Nazara; Mistrz i Małgorzata, Wniebowstąpienie w reżyserii Macieja Englerta; Opis obyczajów w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Jego muzyka zawsze stanowi integralną część przedstawienia, współtworzy inscenizację teatralną, a niekiedy odgrywa wręcz dominującą rolę, jak w wypadku Nocy listopadowej w reż. A. Wajdy czy Sztukmistrza z Lublina w reż. J. Szurmieja.

Zygmunt Konieczny jest twórcą muzyki do ponad stu czterdziestu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych. Wielokrotnie współpracował z takimi reżyserami jak Henryk Kluba (Słońce wschodzi raz na dzień), Antoni Krauze (Palec boży), Andrzej Wajda (Biesy), Wojciech Marczewski (Zmory, Klucznik, Ucieczka z kina Wolność), Tadeusz Konwicki (Jak daleko stąd, jak blisko, Dolina Issy, Lawa), Andrzej Barański (Lucyna, Tabu), Stanisław Różewicz (Opadły liście z drzew, Śmieszny staruszek), Igor Mołodecki (Słoneczko, Szczególne małe sny, Gdzie jesteś Święty Mikołaju?), Jan Jakub Kolski (Pogrzeb kartofla, Jańcio Wodnik, Grający z talerza, Historia kina w Popielawach, Pornografia), Marta Meszaros (Po drodze, Imre Nogia – Niepochowany), Robert Gliński (Figurant).

Zygmunt Konieczny tworzy duże formy oratoryjne: Powstanie warszawskie, Wyspiański według Koniecznego, Serce moje gram do utworów S. Wyspiańskiego, Litania polska do wierszy ks. J. Twardowskiego, a także muzykę baletową, koncertową i kameralną.

Jest laureatem licznych nagród polskich i międzynarodowych, m. in. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego (1976, 1977), Złotych Lwów Gdańskich (1990, 2003), Polskich Orłów (1999, 2003), Fryderyka (2001), Nagrody Georgesa Delerue’a (2003). W 2005 roku wyróżniony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”

fot. Igor Mołodecki

Skip to content