Z biegiem lat, z biegiem dni (scenariusz: Joanna Olczak-Ronikier)
Reżyseria: Andrzej Wajda, Edward Kłosiński,
Muzyka: Stanisław Radwan
Premiera telewizyjna: 7 września 1980
Produkcja: Telewizja Polska

Opis filmu:

Pierwowzorem dla ośmioodcinkowego serialu Z biegiem lat, z biegiem dni… było przedstawienie teatralne o tym samym tytule, zrealizowane przez Andrzeja Wajdę w Starym Teatrze w Krakowie w 1978 roku. Scenariusz Joanny Olczak-Ronikier jest przykładem rodzinnej sagi, obejmuje bowiem dzieje dwóch krakowskich rodzin (Dulskich i Chomińskich), począwszy od lat 70. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. Motywy fabularne zaczerpnięte zostały z utworów Michała Bałuckiego, Juliusza Kadena-Bandrowskiego, Marii Dąbrowskiej, Zygmunta Kaweckiego, Jana Augusta Kisielewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Andrzeja Struga, Gabrieli Zapolskiej, Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Legendarne, wieloobsadowe krakowskie przedstawienie trwało ponad 7 godzin. Sukces spektaklu zachęcił reżysera do stworzenia serialu telewizyjnego opartego na tym samym scenariuszu, choć dostosowanym do wymogów produkcji telewizyjnej. Serial podzielony został na osiem odcinków, uporządkowanych chronologicznie według okresów historycznych.

W obsadzie filmu znaleźli się wybitni aktorzy krakowskiej sceny, którzy te same role kreowali w spektaklu: Anna Polony, Izabella Olszewska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Bińczycki, Jerzy Stuhr, Mieczysław Grąbka, Jerzy Radziwiłowicz, Bolesław Nowak, Jacek Romanowski i inni. Stanisław Radwan nie tylko skomponował muzykę do spektaklu i filmu, ale także wystąpił w roli pianisty w czwartym odcinku serialu.

Charakterystyka muzyki:

Z biegiem lat, z biegiem dni… to powrót do młodopolskiego Krakowa, jego cyganerii, a także mieszczańskiego stylu życia. Klimat tamtych lat oddaje oczywiście również muzyka, towarzysząca salonowym spotkaniom, nocnym eskapadom szlakiem krakowskich kawiarni czy wreszcie organizowanym z rozmachem balom. Na bogatą warstwę muzyczną poszczególnych odcinków serialu składają się walce na orkiestrę symfoniczną, nastrojowe fragmenty ilustracyjne z wysuwającą się na plan pierwszy partią instrumentów smyczkowych, wreszcie groteskowe, kawiarniane piosenki z akompaniamentem fortepianu, przetwarzające często znane muzyczne motywy. Utwory te doskonale korespondują z brzmieniem ówczesnego Krakowa – powtarzanym wielokrotnie hejnałem, stukotem podkutych końskich kopyt czy charakterystycznym biciem miejskich zegarów. Kompozycja Z biegiem lat jest utworem pochodzącym z pierwszego odcinka serialu, w którym Janina Chomińska (Izabela Olszewska) oraz jej siostra Aniela (Anna Polony) postanawiają urządzić bal. Utwór jest powiązany z postacią Alfonsa Fikalskiego, legendarnego aranżera zabaw tanecznych, którego w filmie brawurowo kreował Jerzy Stuhr.

Magdalena Figzał-Janikowska

Nagranie muzyki:

Nagranie filmu:
Brak nagrania dostępnego w on-line; serial został wydany na płycie DVD (Telewizja Polska SA, 2017)

Plakat:

Plakat - Z biegiem lat, z biegiem dni
Skip to content