Spis cudzołożnic (scenariusz: Jerzy Stuhr na podstawie powieści Spis cudzołożnic. Proza podróżna Jerzego Pilcha)
Reżyseria: Jerzy Stuhr, muzyka: Stanisław Radwan
Premiera: 9 stycznia 1995 r.

Opis filmu:

Film w reżyserii Jerzego Stuhra jest adaptacją powieści Jerzego Pilcha Spis cudzołożnic. Proza podróżna z 1993 roku. Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie. Głównym bohaterem jest Gustaw (Jerzy Stuhr), polonista, pracownik akademicki i niespełniony pisarz. Groteskowa i nieco surrealistyczna opowieść rozwija się z chwilą, gdy dziekan wydziału (Jan Peszek) prosi Gustawa o zaopiekowanie się szwedzkim profesorem wizytującym w Polsce. Bardziej niż zwiedzaniem zabytków Krakowa zagraniczny gość zainteresowany jest jednak damskim towarzystwem. Dawny notatnik Gustawa z numerami telefonów byłych partnerek i kochanek staje się pretekstem do rozliczenia się z własnymi miłosnymi porażkami.

W filmie wystąpili między innymi: Dorota Pomykała, Stanisława Celińska, Jan Peszek, Jan Frycz, Anna Radwan, Bożena Adamek, Roman Gancarczyk, a nawet sam Jerzy Pilch. Obraz został uhonorowany licznymi nagrodami na 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za dialogi dla Jerzego Stuhra i Jerzego Pilcha; nagroda specjalna jury dla Jerzego Stuhra; nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Stanisławy Celińskiej; Złote Jabłko – nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji).

Charakterystyka muzyki:

Muzyka Stanisława Radwana subtelnie koresponduje z pejzażem sennego, zamglonego Krakowa, zestraja się z odgłosami miasta – melodią hejnału, przejeżdżającymi tramwajami, gwarem ulicznym, atmosferą nocnych barów i kawiarni. Tworzy też oniryczne tło dla groteskowo-erotycznej wędrówki bohaterów – Gustawa i jego szwedzkiego towarzysza. Muzycznym motywem przewodnim filmu staje się senna ballada z lirycznym tematem oboju, w finałowej scenie uzupełniona kobiecym śpiewem. Sceną zapadającą w pamięć ze względu na muzykę jest również epizod z grającym na ulicy rosyjskim skrzypkiem, którego bohaterowie spotykają podczas swej nocnej wędrówki.

Magdalena Figzał-Janikowska

Nagranie muzyki:

Nagranie filmu:
Film został wydany na płycie DVD

Plakat:

Plakat - Spis cudzołożnic
Skip to content