Przygody warszawskiego misia (Kazimiera Jeżewska)
Reżyseria: Stanisław Ochmański, muzyka: Krzysztof Penderecki
Premiera: 6 września 1958 r.
Miejsce premiery: Teatr Lalek Arlekin, Łódź
Opis przedstawienia:
Przygody warszawskiego misia to trzeci spektakl Stanisława Ochmańskiego zrealizowany we współpracy z Krzysztofem Pendereckim i drugi wystawiony na scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Przedstawienie zainaugurowało sezon teatralny 1958/1959. Utwór Kazimiery Jeżewskiej, polskiej tłumaczki, poetki i autorki licznych adaptacji scenicznych dla dzieci, to opowieść o krnąbrnym misiu, który opuszcza warszawskie ZOO wraz ze swą przyjaciółką Zosią, aby zakosztować wolności i przygody. Na kanwie tej historii Ochmański stworzył spektakl lalkowy.
Scenografię i lalki do tej inscenizacji zaprojektowała Zofia Gutkowska, a w obsadzie znaleźli się: Elżbieta Janiszewska, Anna Słonecka, Barbara Szymańska oraz Ignacy Zawadzki. Muzykę Krzysztofa Pendereckiego z tego przedstawienia wykorzystał po dziesięciu latach Henryk Ryl, realizując nową wersję sztuki na tej samej scenie w 1968 roku. Współpraca Stanisława Ochmańskiego z Krzysztofem Pendereckim objęła w sumie dziesięć realizacji i trwała do 1963 roku.
Charakterystyka muzyki:
Ilustracja muzyczna do Przygód warszawskiego misia to piętnaście krótkich instrumentalnych utworów, wśród których są fragmenty zatytułowane ilustracyjnie (W puszczy, Niepokój) lub jako piosenki (Piosenka Misia czy Piosenka Zosi). O ile zadaniem pierwszych jest przede wszystkim budowanie tła opowieści, o tyle drugie dynamizują akcję i charakteryzują postaci. Tytułowy Miś wraz z Zosią udają się do Puszczy Białowieskiej i to właśnie jej różne oblicza ilustruje muzyka. Odkrywanie tajemniczej, dzikiej przestrzeni puszczy odbywa się przy dźwiękach klarnetu i klarnetu basowego, którym towarzyszy fortepian. Podczas gdy kolorystyka utworów jest raczej jednorodna, duże zróżnicowanie dotyczy agogiki (od andante we wstępie i większości utworów, przez allegretto i allegro w piosenkach, po presto w utworze ilustracyjnym Pszczoły).
Magdalena Figzał-Janikowska
Nagranie:
Plakat spektaklu: