Hanka (libretto: Tadeusz Płatek)
Reżyseria: Paweł Kumięga, muzyka: Andrzej Zarycki
Premiera: 17 grudnia 2019 r.
Miejsce premiery: Nowohuckie Centrum Kultury

Opis przedstawienia:

Hanka to musical oparty na motywach opery Halka Stanisława Moniuszki, z librettem Tadeusza Płatka i muzyką Andrzeja Zaryckiego. Utwór powstał na zamówienie Krakowskiego Forum Kultury z okazji Roku Stanisława Moniuszki.

Spektakl jest próbą opowiedzenia tragicznej historii Halki nowoczesnym językiem literackim i muzycznym. Tytułowa Hanka jest pochodzącą z prowincji mieszkanką Warszawy. Jej wybranek Janek rezygnuje z miłości do ukochanej w imię rodzinnych układów i materialnych korzyści. Akcja utworu odbywa się częściowo w Warszawie (miasto sygnalizują projekcje wideo z Pałacem Kultury w tle), częściowo w Zakopanem, gdzie w luksusowym hotelu odbywają się zaręczyny Janka i Zosi.

Prawykonanie utworu odbyło się w 2019 roku na scenie w Nowohuckiego Centrum Kultury. Spektakl został wyreżyserowany przez Pawła Kumięgę. Jako aktorzy pojawili się młodzi uczniowie Krakowskiej Akademii Musicalu, którym towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tadeusza Płatka. Choreografię, obfitującą w liczne układy zbiorowe, stworzyła Natalia Soboń, a kostiumy i scenografię zaprojektowała Magdalena Wesołowska. Samą inscenizację postrzegać należy jako rodzaj wprawki dla młodych musicalowych aktorów, która z pewnością ma walory edukacyjne – z jednej strony pozwala młodzieży sprawdzić się w profesjonalnym musicalowym repertuarze, z drugiej zaś przybliża najważniejsze treści dzieła Moniuszki w nowym, bliższym młodemu pokoleniu kontekście.

Charakterystyka muzyki:

Muzyka Hanki łączy różne tradycje i style. Partytura musicalu obejmuje fragmenty charakterystyczne dla tego gatunku (solowe liryczne pieśni, duety, partie chóralne), jak również utwory wywodzące się z zupełnie innych obszarów muzycznych. Słyszymy więc stylizowaną muzykę góralską, a także tańce, takie jak polonez czy tango. Scena wypadku Hanki zilustrowana zostaje z kolei utworem wykorzystującym współczesne brzmienia i techniki wykonawcze. Ponadto do partytury kompozytor włączył cytaty z dzieła Stanisława Moniuszki – przykładem jest przetworzona aria Jontka, którą wykonuje musicalowy Antek. Ta różnorodność pozwala młodym wykonawcom spróbować swoich sił w różnych formach wokalno-instrumentalnych oraz tanecznych. Całość wieńczy aria Antka, stanowiąca motto spektaklu: „Nie igraj z miłością / Nie przychodź do niej w nocy / Unikaj podstępu, przemocy. / Możesz ją uwieść / Poniżyć, rozedrgać / Lecz zniszczyć nie zdołasz jej nigdy”.

Magdalena Figzał-Janikowska

Nagranie:

Plakat spektaklu:

Hanka plakat

Skip to content