Hanka (libretto: Tadeusz Płatek)
Reżyseria: Paweł Kumięga, muzyka: Andrzej Zarycki
Premiera: 17 grudnia 2019 r.
Miejsce premiery: Nowohuckie Centrum Kultury

Opis przedstawienia:

Hanka to musical oparty na motywach opery Halka Stanisława Moniuszki, z librettem Tadeusza Płatka i muzyką Andrzeja Zaryckiego. Utwór powstał na zamówienie Krakowskiego Forum Kultury z okazji Roku Stanisława Moniuszki.

Spektakl jest próbą opowiedzenia tragicznej historii Halki nowoczesnym językiem literackim i muzycznym. Tytułowa Hanka jest pochodzącą z prowincji mieszkanką Warszawy. Jej wybranek Janek rezygnuje z miłości do ukochanej w imię rodzinnych układów i materialnych korzyści. Akcja utworu odbywa się częściowo w Warszawie (miasto sygnalizują projekcje wideo z Pałacem Kultury w tle), częściowo w Zakopanem, gdzie w luksusowym hotelu odbywają się zaręczyny Janka i Zosi.

Prawykonanie utworu odbyło się w 2019 roku na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Spektakl został wyreżyserowany przez Pawła Kumięgę. Jako aktorzy pojawili się młodzi uczniowie Krakowskiej Akademii Musicalu, którym towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tadeusza Płatka. Choreografię, obfitującą w liczne układy zbiorowe, stworzyła Natalia Soboń, a kostiumy i scenografię zaprojektowała Magdalena Wesołowska. Samą inscenizację postrzegać należy jako rodzaj wprawki dla młodych musicalowych aktorów, która z pewnością ma walory edukacyjne – z jednej strony pozwala młodzieży sprawdzić się w profesjonalnym musicalowym repertuarze, z drugiej zaś przybliża najważniejsze treści dzieła Moniuszki w nowym, bliższym młodemu pokoleniu kontekście.

Charakterystyka muzyki:

Muzyka Hanki łączy różne tradycje i style. Partytura musicalu obejmuje fragmenty charakterystyczne dla tego gatunku (solowe liryczne pieśni, duety, partie chóralne), jak również utwory wywodzące się z zupełnie innych obszarów muzycznych. Słyszymy więc stylizowaną muzykę góralską, a także tańce, takie jak polonez czy tango. Scena wypadku Hanki zilustrowana zostaje z kolei utworem wykorzystującym współczesne brzmienia i techniki wykonawcze. Ponadto do partytury kompozytor włączył cytaty z dzieła Stanisława Moniuszki – przykładem jest przetworzona aria Jontka, którą wykonuje musicalowy Antek. Ta różnorodność pozwala młodym wykonawcom spróbować swoich sił w różnych formach wokalno-instrumentalnych oraz tanecznych. Całość wieńczy aria Antka, stanowiąca motto spektaklu: „Nie igraj z miłością / Nie przychodź do niej w nocy / Unikaj podstępu, przemocy. / Możesz ją uwieść / Poniżyć, rozedrgać / Lecz zniszczyć nie zdołasz jej nigdy”.

Magdalena Figzał-Janikowska

Nagranie:

Plakat spektaklu:

Hanka plakat

Skip to content