Andrzej Zarycki – kompozytor piosenek, muzyki symfonicznej, oratoryjnej, teatralnej, musicalowej i filmowej. Pianista, aranżer, kierownik muzyczny, pedagog. Urodził się 7 maja 1941 roku w Zakopanem. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Lucjana Kaszyckiego. W roku 1966 rozpoczął współpracę z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. W latach 1985-1997 był kierownikiem muzycznym Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie, następnie od 1992 do 1997 roku – Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 2006 do 2019 r. pracował jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Andrzej Zarycki

Jest autorem ponad 350 piosenek (m. in. Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego, Skrzypka Hercowicza, Songu o ciszy, Na moście w d’Avignon, Kołysanki), napisanych do wierszy wielu wybitnych poetów (m. in. A. Achmatowej, K.K. Baczyńskiego, J. Barana, E. Lipskiej, J. Kofty, L. Moczulskiego, A. Osieckiej), wykonywanych przez m. in. przez Hannę Banaszak, Ewę Demarczyk, Katarzynę Groniec, Jonasza Koftę, Beatę Paluch, Janusza Radka, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego i Julię Zarycką.

Jest także twórcą wielkich oratoriów – Golgoty polskiej – artyści polscy Janowi Pawłowi II (10 pieśni, sł. M. Partyk) i Zesłania (sł. W. Panek), kompozytorem opery dla dzieci Muzyka i magia (libretto W. Graniczewski) oraz musicalu Hanka (libretto T. Płatek) na motywach opery Moniuszki.

Nagrania utworów dostępne są na wielu płytach (m. in. Ewa Demarczyk – Live, Irena Santor – Punkt widzenia, Anna Szałapak – Serca na rowerach, Fatałaszek, Krajobraz rzeczy pięknych) oraz w Internecie.

Andrzej Zarycki rozpoczął współpracę z teatrem w 1963 roku (krakowski Teatr 38 i Teatr Ludowy). Tworzy partytury dla wszystkich czołowych scen w Polsce, Teatru Polskiego Radia, Teatru Telewizji i scen lalkowych, a także zagranicznych w Niemczech i na Węgrzech. Ilustrował muzycznie także filmy fabularne, telewizyjne, seriale i dokumenty. Współpracował z wybitnymi reżyserami, takimi jak Marta Meszaros, Barbara Sass, Agnieszka Holland, Bogdan Hussakowski, Józef Opalski, Andrzej Rozhin, Szczepan Szczykno, Maciej Wojtyszko i wielu innych.

Od 2009 do 2020 roku był kierownikiem muzycznym cyklicznych koncertów laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych, których organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Od kilku lat również współpracuje jako kompozytor z Teatrem Radwanek, tworzonym przez osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień (m. in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek) oraz odznaczeń m. in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2004), Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012) i Medalu „Honoris Gratia” (2012).

fot. Henryk Tomasz Kaiser

Skip to content